Rychlé info
  • V galerii mladí hasiči a požáry a zásahy nové fotografie.

  • Cvičení jednotky každý čtvrtek od 18 hodin.

    Schůzky mladých hasičů každý pátek od 15 hodin.

Výběr z fotogalerie

PROČ HOUKÁ SIRÉNA?

Poslední dobou se mezi našimi občany šíří otázky, proč houkala siréna, kde a co hořelo. V krátkosti bychom Vám chtěli vysvětlit, jak to vlastně funguje. Pravidelné houkání sirény můžeme zaznamenat každou první středu v měsíci v pravé poledne. Jedná se o povinnou „ZKOUŠKU SIRÉN“ v celé ČR, která trvá 140 sekund nepřerušovaným tónem.

Dalším houkáním je „POŽÁRNÍ POPLACH“, ten může zaznít kterýkoliv den a v jakýkoliv čas. Jedná se o přerušovaný tón 25 sekund, houkání 10 sekund, pauza a znovu 25 sekund houkání, celkem 60 sekund. U nás to máme nastaveno dvakrát, tedy 4 x 25 sekund. Tímto houkáním je dán pokyn všem členům výjezdové jednotky dobrovolných hasičů, aby se neprodleně dostavili do hasičské zbrojnice a vyjeli na danou událost. Pokud by hasič neslyšel sirénu, může reagovat na textovou zprávu, která mu přijde do telefonu v ten samý okamžik, kdy začne houkat siréna. Ve zprávě má hasič základní informace o tipu a místě události, kam je jednotka vyslána. Naše požární jednotka je v kategorii JPO III, takže musí první vozidlo vyjet do 10 minut od vyhlášení poplachu. Spoluobčané se nás pak často ptají, kde hořelo? Fakt, že houkala siréna na vyhlášení požárního poplachu, neznamená automaticky, že hoří. Kromě požárů vyjíždíme na různé druhy událostí, jako jsou odklizení spadlého stromu, odčerpání vody, odklizení bahna po přívalových deštích, likvidaci nebezpečného bodavého hmyzu, úklid ropných látek ze silnic, výpomoc zdravotní záchranné službě s transportem pacienta, poskytnutí první pomoci při náhlé srdeční zástavě se zařízením AED (automatický externí defibrilátor) a další různé události. Zkrátka jezdíme všude tam, kde je někdo v nouzi a potřebuje pomoc.

Poslední možné houkání sirény, které snad nikdy nebude potřeba, je „VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA. Kolísavý tón po dobu 140 sekund oznamuje hrozící nebezpečí a může zaznít kdykoli. Signál může zaznít 3x po sobě. Ta by byla použita při velkém nebezpečí, například únik jedovatých plynů do ovzduší, zemětřesení, záplavy a podobně. Tón je kolísaví a trvá 140 sekund. V nejbližší možné době po odeznění signálu zazní konkrétní tísňová informace zpravidla v obecním rozhlase, ale vysílají ji také radiovozy policie/hasičů nebo zazní v televizi a rozhlase.

Jak se zachovat při všeobecné výstraze?

Okamžitě vyhledejte vhodný úkryt v jakékoli zděné budově (i tehdy, jedete-li autem, zastavte a vyhledejte úkryt). Dejte přednost místnostem ve středu budovy bez oken a vyhněte se sklepním prostorám (některé chemické látky jsou těžší než vzduch a místo pod úrovní terénu by bylo životu nebezpečné). Váš úkryt se snažte co nejlépe izolovat od okolního prostředí – utěsnit dveře, okna apod. Po zajištění úkrytu zjistěte co nejvíce informací z rozhlasu, rádia, televize nebo internetu. V případě povodní najděte vhodné vyvýšené místo (kopec, úbočí kopce). Volné prostranství vyhledejte i při rozsáhlém (např. lesním) požáru, sesuvu půdy, zemětřesení.

 

 

SDH Rtyně v Podkrkonoší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *