Rtyňští hasiči jsou nově vybaveni automatickým externím defibrilátorem
Na samém sklonku loňského roku byla naše jednotka sboru dobrovolných hasičů vybavena automatickým externím defibrilátorem Lifepak 1000. Defibrilátor zakoupilo Město Rtyně v Podkrkonoší jako zřizovatel jednotky z vlastních prostředků za téměř 57 000 Kč a byl umístěn do zásahového vozidla Iveco Daily.
Vybavení je jedna věc, jeho ovládání a užívání věc druhá, a proto absolvovalo začátkem ledna letošního roku sedm dobrovolníků z řad našich hasičů výcvik tzv. „First Respondera“, který proškoleným členům jednotky umožní v případě potřeby defibrilátor použít a poskytnout tak kvalitní a účinnou první pomoc do doby, než přijede k postiženému zdravotní záchranná služba.
Po potřebném zaškolení se naše jednotka ještě dovybavila tzv. zdravotnickým batohem s rozšířenou výbavou pro poskytování první pomoci a po vyřízení několika nezbytných formalit, jako například prokázání bezúhonnosti dobrovolníků, jsme byli ve středu 1. 2. 2017 oficiálně zařazeni do systému First Responderů.
Nyní by zřejmě v tomto článku zaznělo něco jako, super, že jsme proškolení, bezva, že zde AED máme a jednou může třeba někomu zachránit život, ale doufejme, že nebude potřeba. Ovšem realita nás dostala do poněkud jiné situace. Hned druhý den, ve čtvrtek 2. 2. 2017 v 7:50 ráno, jsme byli povoláni k zásahu při oživování pacienta. Šťastnou shodou okolností se výjezdu zúčastnili čtyři ze sedmi čerstvě proškolených First Responderů. Cestou na místo si říkáte, je to realita, nebo je to cvičení? Vždyť nás registrovali teprve včera…, ale byla to realita. Vše dobře dopadlo, zásah byl úspěšný a i když jsme víceméně asistovali záchranáři z Báňské záchranné služby Odolov, ověřili jsme si v praxi, že jsme schopni na nový typ události rychle a hlavně účinně reagovat. Přece jenom, něco jiného je cvičení a příprava s figurínou a něco jiného reálná resuscitace.
Děkuji vedení města, že se rozhodlo do takového zařízení investovat, ale děkuji zejména kolegům dobrovolným hasičům, že se rozhodli vzít na sebe to břemeno a zapojit se do tohoto systému Zdravotní záchranné služby Královéhradeckého kraje a rozšířit tím řady dobrovolníků, kteří jsou svým včasným zásahem schopni někomu třeba zachránit život.
Za SDH Rtyně v Podkrkonoší Bc. Pavel Semerák, starosta sboru
Napsat komentář